Jak poprawić kolor i kondycję włosów

 

 

Podpowiadamy, czego należy unikać, by nie pogarszać stanu zniszczonych włosów i w jaki sposób można poprawić ich kondycję gdy mamy włosy suche, czy wrażliwe.

 

Farbowanie i rozjaśnianie włosów, zwłaszcza nieumiejętnie wykonane, może sprawić, że włosy staną się suche, matowe, o nierównej strukturze z tendencją do łamania i rozdwajania się. W takiej sytuacji odpowiednia pielęgnacja ma ogromne znaczenie, w przeciwnym razie trzeba będzie znacznie skrócić włosy, aby mogły się zregenerować.

 

Środki chemiczne znajdujące się w farbach do włosów zawierają substancje zasadowe, które unoszą łuski włosa, by umożliwić wniknięcie barwnika do jego wnętrza. Największe zniszczenia wywołuje jednak rozjaśnianie koloru włosów, niszcząc naturalne powłoki ochronne, które otaczają włos. W wyniku takiego zabiegu łuski włosa pozostają lekko otwarte, dlatego jasnym pasmom brakuje często blasku.

Uniesione łuski nie tylko sprawiają, że włosy stają się matowe i porowate, ale też bardziej suche. Wynika to z faktu, że wilgoć może łatwo uciekać z ich wnętrza. Podobne skutki uboczne przynosi poddawanie czupryny trwałej ondulacji. Podstawą pielęgnacji włosów farbowanych i po trwałej powinno być solidne nawilżanie. Warto zainwestować w profesjonalne odżywki. Oprócz starannej pielęgnacji włosów należy im raz w tygodniu zafundować intensywną kurację odżywczą, np. nałożyć bogatą maskę lub ampułkę.

 

Należy używać preparatów chroniących włosy przed działaniem wysokiej temperatury - kosmetyki termoochronne i odżywki zawierające filtry UV. Jeśli jest to możliwe to starajmy się pozostawiać włosy do samoistnego wyschnięcia. Jeśli musisz skorzystać z suszarki, nigdy nie susz ich do samego końca, lepiej zostawić odrobinę wilgoci. Używaj chłodnego, nie gorącego strumienia powietrza. Do farbowania włosów stosuj środki bez amoniaku lub o niskiej jego zawartości. Nie rozczesuj włosów, gdy są mokre.

 

Używaj odżywki ułatwiającej ten zabieg wraz z grzebieniem o rzadko rozstawionych zębach. Po kąpieli w basenie lub morzu zawsze spłukuj włosy czystą wodą, ponieważ sól i chlor wypłukują keratynę z włosów i powodują ich przesuszenie.

 

Przyjmuj suplementy diety i witaminy bogate w minerały wzmacniające włosy. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w białko takie jak: ryby, orzechy, rośliny strączkowe oraz nienasycone kwasy tłuszczowe - tłuste ryby, tłuszcze pochodzenia roślinnego. Zdrowa dieta wzmacnia i odżywia włosy od cebulki. Zniszczonych partii od 5 cm w dół nie uda się w ten sposób zregenerować, ale można przyspieszyć wzrost nowych. Stosując popularny jedwab czy inne specyfiki wygładzające należy raz na jakiś czas mniej więcej co 2 tygodnie myć włosy szamponem oczyszczającym. W przeciwnym razie do wnętrza włosa oblepianego wciąż silikonem nie będą wnikały składniki o działaniu nawilżającym czy regeneracyjnym, pochodzące z odżywek.