Jak utrzymać kolor na włosach farbowanych?

 

Kiedy mamy świeżo nałożony kolor na włosy to jesteśmy nim zachwycone. Wówczas jest on bardzo intensywny, żywy, a włosy błyszczą. Niestety z czasem ten efekt mija. Nie ma na świecie kobiety, która nie marzyłaby o przedłużeniu żywotności koloru swoich włosów. Odpowiednia pielęgnacja włosów nie tylko zapewni trwalszy efekt koloryzacji, ale także sprawi, że włosy będą właściwie odżywione i nawilżone.

 

Farbowanie włosów polega na wprowadzeniu sztucznego pigmentu do wnętrza włosa i wyeliminowaniu tym samym barwnika naturalnego zwanego melaniną. Taki proces znacząco wpływa na strukturę włosa. Włosy farbowane charakteryzują się większą porowatością, często są przesuszone i matowe. Szybko tracą swój naturalny blask i ciężko się układają.  Dobrej jakości farba i właściwa pielęgnacja włosów pozwoli zminimalizować uszkodzenie włosa i dłużej cieszyć się nowym kolorem.

 

Aby przedłożyć żywotność koloru sięgnij po kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych. Takie produkty zawierają stabilizatory koloru. Są to składniki, które powodują minimalne rozchylenie łuski włosa podczas mycia i wpychanie pigmentu do wnętrza włosa tak by pozostał w nich jak najdłużej. Ponadto wpływają na tzw. trójwymiarowy efekt wizualny tzn. po zastosowaniu tych kosmetyków kolor wygląda jakby był odświeżony.

 

Problem w tym, że na rynku odnajdziemy bardzo wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów farbowanych. Najlepsze efekty otrzymasz korzystając z profesjonalnych kosmetyków. W swoich składach zawierają bardzo bogaty zestaw składników, których zadaniem jest maksymalna pielęgnacja włosa po zabiegu chemicznym. Włos wypełniony jest nimi zarówno od środka jak i od zewnątrz, co powoduje piękne i długotrwałe nabłyszczenie włosa, a przede wszystkim pozwala zachować na dłużej głębie koloru. Większość kosmetyków dostępnych w drogeriach nie zawiera tak wyspecjalizowanych składów, dlatego efekt ich działania czasem wydaje się słabszy. Warto więc zainwestować choćby w jeden dobry produkt, np. w odżywkę lub maskę do włosów, które pozwolą nam we właściwy sposób zadbać o nasze włosy.

 

Jak każde włosy, także włosy farbowane bywają kapryśne i pewnych rzeczy nie lubią. Strzeż się przede wszystkim kosmetyków przeciwłupieżowych, preparatów do włosów przetłuszczających się, które nie zawierają żadnego składnika ochronnego zapobiegającego wypłukiwaniu się koloru. Czasami po jednym myciu takim szamponem kolor zostaje całkowicie wypłukany. Jeśli masz problem z łupieżem, a skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania to udaj się na rozmowę do fryzjera. Specjalista w odpowiedni sposób dobierze właściwy szampon do problemu takiej skóry głowy, tak by kolor został nienaruszony. Unikaj częstych wizyt w solarium, a także po umyciu włosów staraj się ich nie szorować i ugniatać ręcznikiem. W ten sposób możesz uszkodzić włos z zewnątrz i staje się on nieszczelny, a kolor łatwiej się wypłukuje.