Jaką farbę koloryzującą wybrać

 

 

Każda kobieta lubi zmieniać coś w swoim wyglądzie, a zwłaszcza eksperymentować coś z włosami. Aby zmienić kolor włosów należy się poważnie zastanowić i wybrać odpowiedni preparat koloryzujący. W drogeriach jest bardzo dużo farb do włosów w różnych odcieniach i markach. Produkowane obecnie farby są przeznaczone do samodzielnej koloryzacji w domowym zaciszu i są łatwe w użyciu.

 

Producenci oferują szereg preparatów przeznaczonych do farbowania włosów. Są to między innymi farby do włosów, żele barwiące, pianki koloryzujące, maskary do włosów, szampony koloryzujące, płukanki do włosów siwych, a także naturalne farby na bazie ziół.

 

Farby do włosów są  przeznaczone do trwałej koloryzacji, a więc trzeba mieć pewność co do wyboru koloru, gdyż szybko się go nie pozbędziemy. Dzięki różnym związkom zawartym w farbie wnika ona w strukturę włosa i świetnie maskuje siwiznę. W skład farb do włosów wchodzą głównie różnego rodzaju związki chemiczne np. barwnik i utleniacz. Farby pozwalają na długotrwałą i dowolną zmianę koloru włosów.

 

Żele barwiące zwane też żelami koloryzującymi wykorzystywane są do krótkotrwałej zmiany koloru włosów. Barwnik nie wnika w głąb włosa ponieważ w składzie żelów barwiących nie ma wody utlenionej i amoniaku. Już po kilku myciach po żelu nie ma ani śladu. Ten sposób koloryzacji jest więc idealny dla osób, które tylko od czasu do czasu chcą zmienić wygląd. Żel może być także wykorzystany w celu badawczym, aby sprawdzić czy dobrze będziemy się czuć w danym kolorze.

 

Szampony koloryzujące zajmują miejsce pomiędzy piankami, żelami i lakierami koloryzującymi, a farbami do włosów zmieniającymi kolor na stałe. Nie pokrywają siwych włosów, a stosuje się je zwłaszcza do pogłębienia koloru włosów. Kolor z czasem wypłukuje się podczas mycia włosów, aż zupełnie zanika. Szampony te nie zawierają amoniaku.

 

Pianki, lakiery koloryzujące i maskary do włosów są idealne jeśli chcemy tylko okazjonalnie zaakcentować inny kolor na przykład pasemka. Maskara nie wnika do wnętrza włosa, ale pozostaje na zewnątrz dzięki czemu łatwo się zmywa już za pierwszym razem. Na rynku dostępne są zarówno produkty w stonowanych kolorach jak i bardziej ekstrawaganckie.

 

Płukanki do włosów siwych są przeznaczone dla pań, które nie chcą ukrywać siwych włosów, a wręcz przeciwnie, chcą je akcentować. Mycie włosów specjalnymi płukankami powoduje pogłębienie odcienia i pomaga zlikwidować żółty odcień, który często pojawia się na włosach siwych.

 

Henna jest to rodzaj zupełnie naturalnej koloryzacji roślinnej, która zmienia kolor włosów na rudy. Jest bardzo delikatna i zazwyczaj nie powoduje podrażnień. Henna jednak jest niezmywalna, a na nią nie można stosować farb pochodzenia chemicznego, poza tym nie można wykonywać trwałej ondulacji. W przypadku henny nie mamy też pewności jaki odcień uzyska na naszych włosach, tak więc jej stosowanie jest dosyć niepewne.

 

Wybierając farbę do włosów musimy się zastanowić na jak długo chcemy zmienić kolor włosów. Jeśli ma to być tylko jednodniowa zmiana to na pewno wybierzemy pianki, lakiery, maskary koloryzujące, które po kilku myciach same znikną z włosów. W przypadku gdy chcemy, aby kolor utrzymał się kilka tygodni to powinnyśmy wybrać szampony koloryzujące.

 

Natomiast farby do włosów są idealne, gdy chcemy zmienić kolor na stałe. Poza wyborem rodzaju farby ważny jest też wybór koloru, który jest kluczowy jeśli chcemy go odpowiednio dobrać do typu urody, a tym samym uatrakcyjnić swój wygląd.